FANDOM


Eurovision Song Contest 2010
Share The Moment
Eurovision 2010
Dates
Semi-final 1 date May 25, 2010
Semi-final 2 date May 27, 2010
Final date May 29, 2010
Host
Venue Telenor Arena, Akershus, Norway
Presenter(s) Erik Solbakken, Haddy N'jie, Nadia Hasnaoui
Director Ole Jørgen Grønlund

Kim Strømstad

Executive supervisor Svante Stockselius
Executive producer Jon Ola Sand
Host broadcaster Norsk rikskringkasting (NRK)
Opening act Finals: Alexander Rybak performing "Fairytale"
Interval act Semi-final 1: "Human sounds" video and stage act.
Semi-final 2: A video about a boy that gets to the Eurovision venue and makes an exhibition of breakdance live on stage.
Final: A flashmob styled performance with Madcon performing "Glow", alongside live and taped footage of audiences dancing around Europe
Participants
Number of entries 39
Debuting countries none
Returning countries Georgia
Withdrawing countries Andorra, Czech Republic, Hungary, Montenegro
Vote
Voting system Each country awarded 12, 10, 8–1 points to their 10 favourite songs.
Nul points none
Winning song Germany Flag Germany
"Satellite" by Lena
The Eurovision Song Contest 2010 was the 55th annual Eurovision Song Contest, broadcast from the Telenor Arena in Bærum, Greater Oslo, Norway. Norway gained the rights to host the contest after achieving a record breaking victory in Moscow the previous year. It was the third time Norway had hosted the contest, having previously done so in 1986 and 1996. The 2010 winner was Germany with Lena singing "Satellite", written by American Julie Frost and Denmark's John Gordon. It was Germany's first win in twenty-eight years, its second since the Contest's inception, and its first win as a unified country. It was also the first time a "Big Four" country won the contest since the rule's introduction in 2000.

The semi-finals took place on 25 and 27 May 2010 while the final was scheduled for 29 May 2010. The European Broadcasting Union (EBU) announced that the voting system used in the semi-finals would change from previous years to balance jury voting with televoting. A return of accompaniment by orchestra was also proposed, but did not happen.

Thirty-nine countries took part in the contest, with Georgia returning after a one-year hiatus, and Andorra, the Czech Republic, Hungary, and Montenegro withdrawing. Lithuania originally announced its withdrawal from the competition, but was later among the 39 participants confirmed by the EBU. A global financial crisis affected how the event was run; several countries elected not to compete due to budget cuts, and host broadcaster NRK sold its broadcast rights to the 2010 FIFA World Cup to another broadcaster in order to finance the event.

Representatives (by ranking)Edit

Country in gold is the winning entry, the country in silver is the host country, the countries in dark goldenrod are the "Big 5" countries which are rewarded with automatic spots in the finals, and the countries in paris daisy color are the countries who made into the semi-finals but not in the grand finals in the contest.

Ranking Country EBU member station Artist Song
01 Germany Norddeutscher Rundfunk (NDR) Lena "Satellite"
02 Turkey Turkish Radio and Television Corporation (TRT) maNga "We Could Be The Same"
03 Romania Televiziunea Română (TVR) Paula Sening and Ovi "Playing with Fire"
04 Denmark Danmarks Radio (DR) Chanée and N'evergreen "In A Moment Like This"
05 Azerbaijan İctimai Television (İTV) Safura "Drip Drop"
06 Belgium Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie (VRT) Tom Dice "Me and My Guitar"
07 Armenia Public Television of Armenia (AMPTV) Eva Rivas "Apricot Stone"
08 Greece Hellenic Broadcasting Corporation (ERT) Giorgos Alkaios & Friends OPA! (ΏΠΑ!)
09 Georgia Georgian Public Broadcaster (GPB) Sofia Nizharadze "Shine"
10 Ukraine Natsionalna Telekompaniya Ukrayiny (NTU) Alyosha "Sweet People"
11 Russia All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company (VGTRK) Peter Nalitch and Friends "Lost and Forgotten"
12 France France 3 Jessy Matador "Allez Ola Olé"
13 Serbia Radio Television of Serbia (RTS) Milan Stanković "Ovo je Balkan" (Oво je Балкан)
14 Israel Israel Broadcasting Authority (IBA) Harel Skaat "Milim" (מילים)
15 Spain Televisión Española (TVE) Daniel Diges "Algo pequeñito"
16 Albania Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) Juliana Pasha "It's All About You"
17 Bosnia and Herzegovina Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT) Vukašin Brajić "Thunder and Lightning"
18 Portugal Rádio e Televisão de Portugal (RTP) Filipa Azevedo "Há dias assim"
19 Iceland Ríkisútvarpið (RÚV) Hera Björk "Je ne sais quoi"
20 Norway Norsk rikskringkasting (NRK) Didrik Solli-Tangen "My Heart Is Yours"
21 Cyprus Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) Jon Lilygreen and The Islanders "Life Looks Better In Spring"
22 Moldova TeleRadio-Moldova (TRM) SunStroke Project and Olia Tira "Run Away"
23 Ireland Raidió Teilifís Éireann (RTÉ) Niamh Kavanagh "It's For You"
24 Belarus Belarusian Television and Radio Company (BTRC) 3+2 feat Robert Wells "Butterflies"
25 United Kingdom British Broadcasting Corporation (BBC) Josh Dubovie "That Sounds Good To Me"
- Croatia Hrvatska radiotelevizija (HRT) Feminnem "Lako je sve"
- Bulgaria Bulgarian National Television (BNT) Miro "Angel si ti" (Ангел си ти)
- Slovenia Radiotelevizija Slovenija (RTVSLO) Ansambel Žlindra and Kalamari "Narodnozabavni rock"
- Netherlands Televisie Radio Omroep Stichting (TROS) Sieneke "Ik ben verliefd (Sha-la-lie)"
- Sweden Sveriges Television (SVT) Anna Bergendahl "This Is My Life"
- Switzerland SRG SSR Michael von der Heide "Il pleut de l'or"
- Lithuania Lithuanian National Radio and Television (LRT) InCulto "Eastern European Funk"
- Macedonia Macedonian Radio Television (MRT) Gjoko Taneski, Billy Zver and Pejčin "Jas ja imam silata"

(Јас ја имам силата)

- Malta Public Broadcasting Services (PBS) Thea Garrett "My Dream"
- Poland Telewizja Polska (TVP) Marcin Mroziński "Legenda"
- Latvia Latvijas Televīzija (LTV) Aisha "What For?"
- Finland Yleisradio (YLE) Kuunkuiskaajat "Työlki ellää"
- Slovakia Radio and Television of Slovakia (RTVS) Kristina "Horehronie"
- Estonia Eesti Rahvusringhääling (ERR) Malcolm Lincoln and Manpower 4 "Siren"

BroadcastEdit

Countries in blue are non-participating countries.

Country TV network Radio network Commentator Shows Spokesperson
Albania TVSH Leon Menkshi all shows Leon Menkshi
Armenia AMPTV Hrachuhi Utmazyan, Khoren Levonyan all shows Nazeni Hovhannisyan
Australia SBS One, SBS HD Julia Zemiro, Sam Pang all shows N/A
Azerbaijan İctimai Televiziya Hüsniyyə Məhərrəmova all shows Tamilla Shirinova
Belarus Belarus 1 Denis Kurian all shows Aleksei Grishin
Belgium (French) La Une Jean-Pierre Hautier, Jean-Louis Lahaye all shows Katja Retsin
La Première Patrick Duhamel, Corinne Boulangier
Belgium (Dutch) één, één HD André Vermeulen, Bart Peeters
Radio 2
Bosnia & Herzegovina BHT1 Dejan Kukrić all shows Ivana Vidmar
Bulgaria BNT, BNT Sat Elena Rosberg, Georgi Kushvaliev all shows Desislava Dobreva
Croatia HRT, HRT SAT Duško Čurlić all shows Mila Horvat
Cyprus RIK 1 Nathan Morley all shows Christina Metaxa
CyBC Radio 2 Melina Karageorgiou
Denmark DR1, DR HD Nikolaj Molbech all shows Bryan Rice
Estonia ETV Marko Reikop, Sven Lõhmus all shows Rolf Junior
Finland (Finnish) YLE TV2 Jaana Pelkonen, Asko Murtomäki all shows Johanna Pirttilahti
YLE Radio Suomi Sanna Kojo, Jorma Hietamäki
Finland (Swedish) YLE TV2 Tobias Larsson
France France 4 Peggy Olmi,  Yann Renoard semi-finals Audrey Chauveau
France 3 Cyril Hanouna, Stéphane Bern finals
Georgia GPB Sopho Altunashvili all shows Mariam Vashadze
Germany Das Erste, Das Erste HD Peter Urban all shows Hape Kerkeling
NDR 2 Tim Frühling, Thomas Mohr finals
Greece NET, ERT World Rika Vagiani all shows Alexis Kostalas
Hungary Duna TV, Duna TV HD Zsolt Jeszenszky all shows N/A
Iceland Sjónvarpið Sigmar Guðmundsson all shows Yohanna
Ireland RTÉ One Marty Whelan all shows Derek Mooney
RTÉ Radio 1 Irene McCoubrey
Israel IBA, Hot HD, Yes HD no commentator all shows Ofer Nachshon
Latvia LTV Kārlis Streips all shows Kārlis Būmeisters
Lithuania LRT Darius Užkuraitis all shows Giedrius Masalskis
Macedonia MRT Karolina Petkovska all shows Maja Daniels
Malta TVM Valerie Vella all shows Chiara Siracusa
Moldova TRM Marcel Spătari all shows Tanya Cerga
Montenegro TVCG2 Dražen Bauković, Tamara Ivanković all shows N/A
Netherlands Nederland 1, Nederland 1 HD, BVN Cornald Maas, Daniël Dekker all shows Yolanthe Cabau van Kasbergen
New Zealand Stratos no commentator all shows N/A
Norway NRK1, NRK HD Olav Viksmo-Slettan all shows Anne Rimmen
Poland TVP1, TVP HD, TVP Polonia Artur Orzech all shows Aleksandra Rosiak
Portugal RTP1, RTP HD, RTP Internacional Sérgio Mateus all shows Ana Galvão
Romania TVR1, TVR HD Leonard Miron, Gianina Corondan all shows Malvina Cservenschi
Russia Russia-1 Olga Shelest, Dmitry Guberniev all shows Oxana Fedorova
Serbia RTS1, RTS HD, RTS SAT Dragan Ilić second semi-finals Maja Nikolić
Duška Vučinić-Lučić first semi-finals & finals
Slovakia Dvojka Roman Bomboš all shows Ľubomír Bajaník
Slovenia RTVSLO Andrej Hofer all shows Andrea F
Spain La 1, La 2, TVE HD, TVE Internacional José Luis Uribarri first semi-finals & finals Ainhoa Arbizu
Sweden SVT1, SVT HD, SVT World Christine Meltzer, Edward af Sillén Eric Saade
Switzerland (German) SF zwei Sven Epiney Christa Rigozzi
Switzerland (French) TSR 2 Jean-Marc Richard, Nicolas Tanner
Switzerland (Italian) RSI La 1 Sandy Altermatt
Turkey TRT 1, TRT HD, TRT Avaz Bülend Özveren Meltem Ersan Yazgan
Ukraine First National TV Channel Tymur Miroshnychenko Iryna Zhuravska
United Kingdom BBC Three, BBC HD Paddy O'Connell, Sarah Cawood semi-finals Scott Mills
BBC One, BBC HD Graham Norton finals
BBC Radio 2 Ken Bruce

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.