FANDOM


Eurovision Song Contest 2011
Feel Your Heart Beat!
Eurovision 2011
Dates
Semi-final 1 date May 10, 2011
Semi-final 2 date May 12, 2011
Final date May 14, 2011
Host
Venue Esprit Arena, Düsseldorf, Germany
Presenter(s) Anke Engelke, Judith Rakers, Stefan Raab
Director Ladislaus Kiraly
Executive supervisor Jon Ola Sand
Executive producer Ralf Quibeldey
Thomas Schreiber
Host broadcaster Arbeitsgemeinschaft Rundfunkanstalten Deutschland (ARD)
Norddeutscher Rundfunk (NDR)
Opening act Final: Stefan Raab performing "Satellite" with Lena Meyer-Landrut
Interval act Semi-final 1: Cold Steel Drummers

Semi-final 2: Flying Steps – "Flying Bach" Final: Jan Delay performing "Oh Jonny" and "Klar"

Participants
Number of entries 43
Debuting countries none
Returning countries Austria, Hungary, Italy, San Marino
Withdrawing countries none
Vote
Voting system Each country awarded 12, 10, 8–1 points to their 10 favourite songs
Winning song 300px-Flag of Azerbaijan.svg Azerbaijan
"Running Scared" by Ell & Nikki
The Eurovision Song Contest 2011 was the 56th edition of the annual Eurovision Song Contest. The event took place in the Esprit Arena in Düsseldorf, Germany, following the country's win at the 2010 edition. This made the 2011 Contest the first since 2004 to take place outside of the host nation's capital city. The contest consisted of two semi-finals which took place on 10 and 12 May, and a final on the evening of 14 May 2011.

Forty-three countries participated in the contest, with those returning including Austria, which last participated in 2007; Hungary, which last competed in 2009; and San Marino, which last participated in 2008. Italy also returned to the Contest, marking its first participation since 1997. No country withdrew from the contest.

The winner was Azerbaijan with the song "Running Scared" performed by Ell & Nikki. The runner up was Italy, and Sweden finished in third place. Italy (2nd) and Germany (10th) were the only members of the "Big Five" to make it into the top 10, with the United Kingdom close behind at 11th place; France and Spain, failed to make it into the top half of the leader board coming 15th (82 points) and 23rd (50 points) respectively. 2010 Hosts Norway was eliminated in the first semi final. Azerbaijan obtained its first ever victory in any Eurovision since its debut in 2008.

The broadcast of the final won the Rose d'Or award for Best Live Event.

Representatives (by ranking)Edit

Country in gold is the winning entry, the country in silver is the host country, the countries in dark goldenrod are the "Big 5" countries which are rewarded with automatic spots in the finals, and the countries in paris daisy color are the countries who made into the semi-finals but not in the grand finals in the contest.

Ranking Country EBU member station Artist Song
01 Azerbaijan İctimai Television (İTV) Ell & Nikki "Running Scared"
02 Italy Radiotelevisione Italiana (RAI) Raphael Gualazzi "Madness of Love"
03 Sweden Sveriges Television (SVT) Eric Saade "Popular"
04 Ukraine Natsionalna Telekompaniya Ukrayiny (NTU) Mika Newton "Angel"
05 Denmark Danmarks Radio (DR) A Friend in London "New Tomorrow"
06 Bosnia and Herzegovina Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT) Dino Merlin "Love in Rewind"
07 Greece Hellenic Broadcasting Corporation (ERT) Loukas Giorkas feat. Stereo Mike "Watch My Dance"
08 Ireland Raidió Teilifís Éireann (RTÉ) Jedward "Lipstick"
09 Georgia Georgian Public Broadcaster (GPB) Eldrine "One More Day"
10 Germany Norddeutscher Rundfunk (NDR) Lena "Taken by a Stranger"
11 United Kingdom British Broadcasting Corporation (BBC) Blue "I Can"
12 Moldova TeleRadio-Moldova (TRM) Zdob şi Zdub "So Lucky"
13 Slovenia Radiotelevizija Slovenija (RTVSLO) Maja Keuc "No One"
14 Serbia Radio Television of Serbia (RTS) Nina "Čaroban" (Чаробан)
15 France France 3 Amaury Vassili "Sognu"
16 Russia Channel One Russia (C1R) Alexej Vorobjov "Get You"
17 Romania Televiziunea Română (TVR) Hotel FM "Change"
18 Austria Österreichischer Rundfunk (ORF) Nadine Beiler "The Secret Is Love"
19 Lithuania Lithuanian National Radio and Television (LRT) Evelina Sašenko "C'est ma vie"
20 Iceland Ríkisútvarpið (RÚV) Sjonni's Friends "Coming Home"
21 Finland Yleisradio (YLE) Paradise Oskar "Da Da Dam"
22 Hungary Magyar Televízió (MTV) Kati Wolf "What About My Dreams?"
23 Spain Televisión Española (TVE) Lucía Pérez "Que me quiten lo bailao"
24 Estonia Eesti Rahvusringhääling (ERR) Getter Jaani "Rockefeller Street"
25 Switzerland SRG SSR idée suisse Anna Rossinelli "In Love for a While"
- Latvia Latvijas Televīzija (LTV) Musiqq "Angel in Disguise"
- Belarus Belarusian Television and Radio Company (BTRC) Anastasia Vinnikova "I Love Belarus"
- Israel Israel Broadcasting Authority (IBA) Dana International "Ding Dong"
- Macedonia Macedonian Radio Television (MRT) Vlatko Ilievski "Rusinka" (Русинкa)
- Bulgaria Bulgarian National Television (BNT) Poli Genova "Na inat" (На инат)
- Cyprus Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) Christos Mylordos "San Aggelos S'agapisa"

(Σαν άγγελος σ'αγάπησα)

- Slovakia

Radio and Television of Slovakia (RTVS)

TWiiNS "I'm Still Alive"
- Belgium Radio Télévision Belge de la communauté Française (RTBF) Witloof Bay "With Love Baby"
- Netherlands Televisie Radio Omroep Stichting (TROS) 3JS "Never Alone"
- Portugal Rádio e Televisão de Portugal (RTP) Homens da Luta "A luta é alegria"
- Croatia Hrvatska radiotelevizija (HRT) Daria "Celebrate"
- San Marino Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (SMRTV) Senit "Stand By"
- Malta Public Broadcasting Services (PBS) Glen Vella "One Life"
- Turkey Turkish Radio and Television Corporation (TRT) Yüksek Sadakat "Live It Up"
- Armenia Public Television of Armenia (AMPTV) Emmy "Boom Boom"
- Albania Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) Aurela Gaçe "Feel the Passion"
- Norway Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) Stella Mwangi "Haba Haba"
- Poland Telewizja Polska (TVP) Magdalena Tul "Jestem"

BroadcastingEdit

Countries in blue are non-participating countries.

Country TV Network Radio Network Commentator Shows Spokesperson
Albania TBA TBA Leon Menkshi TBA Leon Menkshi
Armenia ARM 1 TBA all shows Lusine Tovmasyan
Australia SBS One (HD) Julia Zemiro, Sam Pang all shows N/A
Austria ORF eins Andi Knoll all shows Kati Bellowitsch
Hitradio Ö3 Martin Blumenau, Benny Hörtnagl
Azerbaijan İctimai TV Leyla Aliyeva all shows Safura Alizadeh
Belarus Belteleradio TBA all shows Leila Ismailava
Belgium (French) La Une Jean-Pierre Hautier, Jean-Louis Lahaye all shows Maureen Louys
La Première Corinne Boulangier, Éric Russon
Belgium (Dutch) één André Vermeulen, Sven Pichal
Radio 2 Michel Follet, Kristien Maes
Bosnia and Herzegovina BHT1 Dejan Kukrić all shows Ivana Vidmar
Bulgaria BNT Elena Rosberg, Georgi Kushvaliev all shows Maria Ilieva
China CCTV-15 no commentators finals N/A
Croatia HRT Television Hrvatski Radio II

Duško Čurlić, Branko Uvodić

all shows Nevena Rendeli
Cyprus RIK 1 CyBC Radio 2 Melina Karageorgiou, Nathan Morley TBA Loukas Hamatsos
Denmark DR1 Ole Tøpholm all shows Lise Rønne
Estonia ETV Raadio 2 Marko Reikop all shows Piret Järvis
Faroe Islands Kringvarp Føroya Danish commentary (from DR) all shows N/A
Finland (Finnish) YLE TV2 Tarja Närhi and Asko Murtomäki all shows Susan Aho
YLE Radio Suomi Sanna Kojo, Jorma Hietamäki
Finland (Swedish) YLE FST5 Eva Frantz, Johan Lindroos
France France Ô Audrey Chauveau, Bruno Berbere second semi-finals Cyril Féraud
France 3 Laurent Boyer, Catherine Lara finals
France Bleu Fred Musa, Éric Mazet
Germany

ProSieben

Einsfestival

Steven Gätjen, Peter Urban first semi-finals Ina Müller
Das Erste (HD) second semi-finals & finals

NDR Radio 2

WDR 1LIVE

hr3

Thomas Mohr, Steffi Neu, Tim Frühling finals
Georgia 1 TV GPB Sopho Altunishvili all shows Sofia Nizharadze
Greece

NET

ERT HD

Maria Kozakou all shows Lena Aroni
Greenland KNR TBA all shows N/A
Hungary M1 Gábor Gundel Takács all shows Éva Novodomszky
Iceland RÚV Hrafnhildur Halldórsdóttir TBA Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir
Ireland RTÉ Two Marty Whelan semi-finals Derek Mooney
RTÉ One finals
RTÉ Radio 1 Larry Gogan second semi-finals & finals
Israel Channel 1 no commentator second semi-finals & finals Ofer Nachshon
Third Radio Daniel Pe'er
Italy Rai 5 Rai Radio 2 Raffaella Carrà second semi-finals Raffaella Carrà
Rai 2 Bob Sinclar finals
Latvia LTV Valters Frīdenbergs all shows Aisha
Kārlis Būmeistars finals
Lithuania LRT Darius Užkuraitis all shows Giedrius Masalskis
Macedonia MTV 1 Eli Tanaskovska all shows Kristina Taleska
Malta TVM Eileen Montesin all shows Kelly Schembri
Moldova Moldova 1 Marcel Spătari all shows Geta Burlacu
Netherlands Nederland 1 Jan Smit, Daniël Dekker all shows Mandy Huydts
New Zealand Stratos TBA all shows N/A
Norway NRK1 (HD) Olav Viksmo-Slettan all shows Nadia Hasnaoui
Poland TVP1 Artur Orzech TBA Odeta Moro-Figurska
Portugal

RTP1 (RTP HD)

RTP Internacional

Sílvia Alberto all shows Joana Teles
Romania

TVR1 (TVR HD)

TVR International

Liana Stanciu and Bogdan Pavlică all shows Malvina Cservenschi
Russia Channel One Yana Churikova, Yuriy Aksyuta all shows Dima Bilan
Kirill Nabutov finals
San Marino San Marino RTV Lia Fiorio all shows Nicola Della Valle
Serbia RTS1 Duška Vučinić-Lučić first semi-finals & finals Dušica Spasić
Dragan Ilić second semi-finals
Radio Belgrade 1 Tanja Zeljković all shows
Slovakia Jednotka Rádio FM Roman Bomboš first semi-final & final Mária Pietrová
Dvojka second semi-final
Slovenia RTV SLO 2 Andrej Hofer semi-finals Klemen Slakonja
RTV SLO 1 finals
RTVSLO Andrej Karoli
Spain La 2 José María Íñigo semi-finals Elena S. Sánchez

La 1

TVE HD

TVE Internacional

finals
Sweden SVT1 (HD) Edward af Sillén, Hélène Benno all shows Danny Saucedo
Switzerland HD suisse no commentary finals Cécile Bähler
Switzerland (German) SF zwei Sven Epiney first semi-finals & finals
Switzerland (French) TSR 2 Jean-Marc Richard all shows
Henri Dès first semi-finals
Nicolas Tanner finals
Switzerland (Italian) RSI La 2 Jonathan Tedesco first semi-final
RSI La 1 finals
Turkey

TRT 1 (TRT HD)

TRT Avaz

TRT Müzik

TRT Radyo 3 Bülend Özveren, Erhan Konuk all shows Ömer Önder
Ukraine First National TV Channel Timur Miroshnychenko, Tetjana Terekhova all shows Ruslana
National Radio Olena Zelinchenko
United Kingdom BBC Three Scott Mills, Sara Cox semi-finals Alex Jones
BBC One (HD) Graham Norton finals
BBC Radio 2 Ken Bruce

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.