Fandom

International Broadcasts Wiki

Eurovision Song Contest 2015

260pages on
this wiki
Add New Page
Comments0 Share
Eurovision Song Contest 2015
Building Bridges
Esc2015logo
Dates
Semi-final 1 date May 19, 2015
Semi-final 2 date May 21, 2015
Final date May 23, 2015
Host
Venue Wiener Stadthalle, Vienna, Austria
Presenter(s) Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler, Arabella Kiesbauer
Director Kathrin Zechner
Executive supervisor Jon Ola Sand
Executive producer Edgar Böhm
Host broadcaster Österreichischer Rundfunk (ORF)
Opening act Semi-final 1: "Rise Like a Phoenix" performed by Conchita Wurst with ORF Radio-symphonieorchester Wien, conducted by Peter Pejtsik
Final: "Building Bridges" by Mirjam, Alice, Arabella, Conchita Wurst and the choir of local children, with ORF Radio-symphonieorchester Wien, conducted by Peter Pejtsik
Interval act Semi-final 1:"Pets in Vienna"
Participants
Number of entries 40
Debuting countries Australia
Returning countries Cyprus, Czech Republic, Serbia
Withdrawing countries Ukraine
Vote
Voting system Each country/jury awards 12, 10, 8–1 points to their top 10 songs.
Nul points Austria, Germany
Winning song Flag of Sweden.svg Sweden
"Heroes" by Måns Zelmerlöw

The Eurovision Song Contest 2015 is be the 60th edition of the annual Eurovision Song Contest musical event. The contest took place in Vienna, Austria, following Conchita Wurst's victory in the 2014 edition with her song "Rise Like a Phoenix". It was the second time that Austria host the contest after holding its 1967 edition also in Vienna. The contest consists of two semi-finals, which took place on 19 and 21 May, and a final, held on 23 May 2015. The shows were presented by Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler and Arabella Kiesbauer while Conchita Wurst hosted the green room.

Forty countries participated in the contest, with Australia debuting as a guest entrant, and Cyprus, the Czech Republic, and Serbia returning. Ukraine, however, announced their withdrawal due to financial and political reasons.

After a tense voting process,Sweden won the contest for the sixth time with Måns Zelmerlöw's "Heroes" and became the first country to win twice the contest at the 21th Century and in the actual format. Italy won the viewers' vote with Russia in second place, but Sweden's win among the jury groups was enough to overturn the viewers' preference. This is the first time since 2009 that the winner hasn't won the televoting.[1]This was Sweden's second win in three years and sixth overall. For the first time, the top 3 of the contest all scored 280 points or better. Russia's entry "A Million Voices" became the first non-winning Eurovision song to score over 300 points and Italy's entry "Grande amore" became the first song to achieve top three with no English lyrics since 2012. Austria and Germany became the first countries since 2003 to score no points in the final. Austria is also the first host country to score no points, and the first host and previous winner to come last since 1958.

The top two countries in the contest, Sweden and Russia were also the top two countries in the 2012 contest.

Representatives (by ranking)Edit

Country in gold is the winning entry, the country in silver is the host country, the countries in dark goldenrod are the "Big 5" countries which are rewarded with automatic spots in the finals, and the countries in paris daisy color are the countries who made into the semi-finals but not in the grand finals in the contest.

Country in orange is a guest entrant in the contest.

Ranking Country EBU Member station Artist Song
01 Sweden Sveriges Television (SVT) Måns Zelmerlöw "Heroes"
02 Russia Channel One Russia (C1R) Polina Gagarina "A Million Voices"
03 Italy Radiotelevisione Italiana (RAI) Il Volo "Grande amore"
04 Belgium Radio Télévision Belge Francophone (RTBF) Loïc Nottet "Rhythm Inside"
05 Australia Special Broadcasting Service (SBS) Guy Sebastian "Tonight Again"
06 Latvia Latvijas Televīzija (LTV) Aminata "Love Injected"
07 Estonia Eesti Rahvusringhääling (ERR) Elina Born & Stig Rästa "Goodbye to Yesterday"
08 Norway Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) Mørland & Debrah Scarlett "A Monster Like Me"
09 Israel Israel Broadcasting Authority (IBA) Nadav Guedj "Golden Boy"
10 Serbia Radio Television of Serbia (RTS) Bojana Stamenov "Beauty Never Lies"
11 Georgia Georgian Public Broadcaster (GPB) Nina Sublatti "Warrior"
12 Azerbaijan İctimai Television (İTV) Elnur Hüseynov "Hour of the Wolf"
13 Montenegro Radio i Televizija Crne Gore (RTCG) Knez "Adio"
14 Slovenia Radiotelevizija Slovenija (RTVSLO) Maraaya "Here for You"
15 Romania Televiziunea Română (TVR) Voltaj "De la capăt (All over Again)"
16 Armenia Public Television of Armenia (AMPTV) Genealogy "Face the Shadow"
17 Albania Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) Elhaida Dani "I'm Alive"
18 Lithuania Lithuanian National Radio and Television (LRT) Monika Linkytė & Vaidas Baumila "This Time"
19 Greece New Hellenic Radio, Internet and Television (NERIT) Maria Elena Kyriakou "One Last Breath"
20 Hungary Magyar Televízió (MTV) Boggie "Wars for Nothing"
21 Spain Televisión Española (TVE) Edurne "Amanecer"
22 Cyprus Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) John Karayiannis "One Thing I Should Have Done"
23 Poland Telewizja Polska (TVP) Monika Kuszyńska "In the Name of Love"
24 United Kingdom British Broadcasting Corporation (BBC) Electro Velvet "Still in Love with You"
25 France France 2 Lisa Angell "N'oubliez pas"
26 Germany Norddeutscher Rundfunk (NDR) Ann Sophie "Black Smoke"
27 Austria Österreichischer Rundfunk (ORF) The Makemakes "I Am Yours"
- Switzerland

Schweizer Radio und Fernsehen (SRF)

Mélanie René "Time to Shine"
- Iceland Ríkisútvarpið (RÚV) María Ólafs "Unbroken"
- Czech Republic Česká televize (ČT) Marta Jandová & Václav Noid Bárta "Hope Never Dies"
- Portugal Rádio e Televisão de Portugal (RTP) Leonor Andrade "Há um mar que nos separa"
- Malta Public Broadcasting Services (PBS) Amber "Warrior"
- San Marino Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (SMRTV) Michele Perniola & Anita Simoncini "Chain of Lights"
- Ireland Raidió Teilifís Éireann (RTÉ) Molly Sterling "Playing with Numbers"
- Denmark Danmarks Radio (DR) Anti Social Media "The Way You Are"
- Belarus Belarusian Television and Radio Company (BTRC) Uzari & Maimuna "Time"
- Macedonia Macedonian Radio Television (MRT) Daniel Kajmakoski "Autumn Leaves"
- Finland Yleisradio (YLE) Pertti Kurikan Nimipäivät "Aina mun pitää"
- Netherlands

AVROTROS

Trijntje Oosterhuis "Walk Along"
- Moldova TeleRadio-Moldova (TRM) Eduard Romanyuta "I Want Your Love"

BroadcastEdit

Country TV Networks Radio Networks Commentators Shows Spokespersons
Albania RTSH Andri Xhahu all shows Andri Xhahu
Armenia AMPTV Aram Mp3, Erik Antaranyan first semi-finals Lilit Muradyan
Vahe Khanamiryan, Hermine Stepanyan second semi-finals
Avet Barseghyan, Arevik Udumyan finals
Australia SBS One Julia Zemiro, Sam Pang all shows Lee Lin Chin
Austria ORF eins Andi Knoll all shows Kati Bellowitsch
Azerbaijan İTV İTV Radio Kamran Guliyev all shows Tural Asadov
Belarus

Belarus-1

Belarus-24

Evgeny Perlin all shows Teo
Belgium (Dutch) één Radio 2 Peter Van de Veire, Eva Daeleman all shows Walid
Belgium (French) La Une Jean-Louis Lahaye, Maureen Louys
VivaCité Olivier Gilain finals
Bulgaria BNT1

BNT HD

Elena Rosberg, Georgi Kushvaliev finals N/A
Canada OUTtv Tommy D., Adam Rollins all shows N/A
China Hunan TV Kubert Leung, Wu Zhoutong all shows N/A
Cyprus

RIK 1

RIK SAT

RIK HD

Trito Programma Melina Karageorgiou all shows Loukas Hamatsos
Czech Republic

ČT art

Aleš Háma semi-finals Daniela Písařovicová
ČT1 finals
Denmark DR1 Ole Tøpholm all shows Basim
DR Ramasjang Sign language performers
Estonia ETV Marko Reikop all shows Tanja
Raadio 2 Mart Juur, Andrus Kivirähk first-semi-final and finals
Finland (Finnish) YLE TV2 YLE Radio Suomi Aino Töllinen, Cristal Snow all shows Krista Siegfrids
Finland (Swedish) YLE Radio Vega Eva Frantz, Johan Lindroos
France France Ô Mareva Galanter, Jérémy Parayre semi-finals Virginie Guilhaume
France 2 Stéphane Bern, Marianne James finals
Georgia GPB First Channel Lado Tatishvili, Tamuna Museridze all shows Natia Bunturi
Germany

EinsFestival

Phoenix

Peter Urban semi-finals Barbara Schöneberger
Das Erste finals
Eins Plus Sign language performers all shows
Greece

NERIT1

NERIT HD

Second Programme Maria Kozakou and Giorgos Kapoutzidis all shows Helena Paparizou
Hungary

Duna TV

Gábor Gundel Takács all shows Csilla Tatár
Iceland RÚV Rás 2 Felix Bergsson all shows Sigríður Halldórsdóttir
Ireland RTE2 Marty Whelan semi-finals Nicky Byrne
RTE One finals
Israel

Channel 1

Channel 33

Hebrew/Arabic subtitles all shows Ofer Nachshon
88 FM Kobi Menora
Yuval Caspin first semi-final
Tal Argaman second semi-final
Italy Rai 4 Rai Radio 2 Marco Ardemagni, Filippo Solibello

semi-finals (Rai 4)

all shows (Rai Radio 2)

Federico Russo
Rai 2 Federico Russo, Valentina Correani

finals (the first semi-final has been delayed due to changing schedule)

Latvia LTV1 Valters Frīdenbergs all shows Markus Riva
Toms Grēviņš finals
Lithuania LRT Darius Užkuraitis all shows Ugnė Galadauskaitė
Macedonia (Macedonian)

MRT 1

MRT Sat

Radio Skopje Karolina Petkovska all shows Marko Mark
Macedonia (Albanian)

MRT 2

MRT 2 SAT

TBA
Malta TVM TBA all shows Julie Zahra
Moldova Moldova 1

Radio Moldova Actualități

Radio Moldova Muzical

Radio Moldova Tineret

Daniela Babici all shows Olivia Furtună
Montenegro TVCG 2 Dražen Bauković, Tamara Ivanković all shows Andrea Demirović
Netherlands

NPO 1

BVN

NPO Radio 2 Cornald Maas, Jan Smit all shows Edsilia Rombley
New Zealand BBC UKTV No commentary all shows N/A
Norway NRK1 Olav Viksmo Slettan all shows Margrethe Røed
NRK3 Ronny Brede Aase, Silje Reiten Nordnes, Markus Ekrem Neby finals
NRK P1 Per Sundnes
NRK1 Tegnspråk Sign language performers all shows
Poland

TVP1, TVP Polonia (live)

TVP Rozrywka, TVP HD (one day delay)

Artur Orzech all shows Ola Ciupa
Portugal

RTP1

RTP Internacional

RTP África

Hélder Reis, Ramon Galarza

first semi-final (delayed)

second semi-final and final (live)

Suzy
Romania

TVR1

TVRi

TVR HD,

Bogdan Stănescu all shows Sonia Argint Ionescu
Russia Channel One Russia Yana Churikova, Yuriy Aksyuta all shows Dmitry Shepelev
San Marino SMtv San Marino Radio San Marino Lia Fiorio, Gigi Restivo all shows Valentina Monetta
Serbia

RTS 1

RTS HD

RTS SAT

Duška Vučinić first semi-final and final Maja Nikolić

RTS 2

RTS SAT

Silvana Grujić second semi-final
Slovenia RTV SLO2 Andrej Hofer semi-finals Tinkara Kovač
RTV SLO1 finals

Radio Val 202

Radio Maribor

second semi-final and final
Spain La 2 José María Íñigo, Julia Varela semi-finals Lara Siscar
La 1 final
Sweden SVT1 Sanna Nielsen,  Edward af Sillén all shows Mariette Hansson
Switzerland (German)

SRF zwei

Sven Epiney

semi-finals

Laetitia Guarino
SRF 1 Radio SRF 3 final
Switzerland (French) RTS.ch Jean-Marc Richard, Nicolas Tanner first-semi-finals
RTS Deux second semi-finals
RTS Un finals
Switzerland (Italian) RSI La 2 Clarissa Tami, Paolo Meneguzzi second semi-finals
RSI La 1 finals
Ukraine Pershyi Timur Miroshnychenko, Tetiana Terekhova all shows N/A
United Kingdom BBC Three Scott Mills, Mel Giedroyc semi-finals Nigella Lawson
BBC Radio 2 Eurovision Ana Matronic

first semi-final (two-day delay) second semi-final (live)

BBC One Graham Norton finals
BBC Radio 2 Ken Bruce
Worldwide (except Germany, Austria, Switzerland, and China) YouTube no commentators all shows N/A
International Sign Language

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.